top of page

70-lecie Miastoprojekt Wrocław

 

Od desek kreślarskich do nowoczesnych systemów komputerowych. Te słowa perfekcyjnie oddają drogę, jaką przeszło nasze przedsiębiorstwo na przestrzeni lat. Jesteśmy dumni z tego, że idee przyświecające firmie od początku istnienia doprowadziły nas do aktualnej pozycji. Stały rozwój, nacisk kładziony na jakość i profesjonalizm oraz pasja do wykonywanej pracy sprawiły, że przetrwaliśmy próbę czasu, świadcząc coraz wyższej jakości usługi.

Wciąż nie możemy uwierzyć, że obchodzimy już 70-te urodziny. Dzięki tak długiej obecności na rynku, to doświadczenie i tradycja stały się atutem Miastoprojekt Wrocław, co w połączeniu z wszechstronnością czyni nas jedną z najbardziej wpływowych firm konsultingowych branży budowlanej na Dolnym Śląsku. Cieszymy się, że niezmiennie utrzymujemy zaufanie naszych klientów. Jednocześnie mamy nadzieję tworzyć kolejne innowacyjne projekty przez następne lata.

Położenie fundamentów pod aktualny status naszej firmy nastąpiło w 1995 roku. Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania jako przedsiębiorstwo państwowe, w związku z przemianami politycznymi w Polsce Miastoprojekt Wrocław stało się spółką prywatną. Następstwem prywatyzacji był nie tylko szereg organizacyjnych zmian w strukturze firmy, ale również powstanie nowych szans na działanie i rozwój. Po zmianie praw własnościowych nasza specjalizacja w projektowaniu została poszerzona o zarządzanie i realizowanie inwestycji budowlanych we wszystkich sektorach. Był to przełomowy moment w historii przedsiębiorstwa – zaczęto bowiem wykonywać zlecenia w sposób bardziej innowacyjny, a tym samym wyznaczono nowe standardy na rynku.

Jak wyglądały jednak same początki? Przeważająca część Wrocławia została zniszczona po II wojnie światowej. Chcąc przywrócić niezbędną zabudowę, władze miasta zdecydowały się połączyć dwa modele działania: stawianie nowoczesnych obiektów oraz rekonstrukcję zniszczonych zabytków. Do zrealizowania tak odpowiedzialnego zadania w roku 1949 powołano specjalne przedsiębiorstwo – Miastoprojekt we Wrocławiu. Zajmowało się ono projektowaniem inwestycji budowlanych i składało się z grona utalentowanych ekspertów, członków Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz laureatów wielu nagród z dziedziny architektury.

Do pracy zabrano się z dużym rozmachem. Na przestrzeni kilkunastu lat zlecenia prowadzono symultanicznie. Stawiano nowe budynki mieszkalno-usługowe na ul. Wita Stwosza i ul. Łaciarskiej oraz rekonstruowano zabytkową ulicę Psie Budy.

Projektem, który wymagał wzmożonej pracy, który stał się wizytówką współczesnego Wrocławia była rozbudowa placu Nowy Targ. Podczas wojny większość architektury dziedzińca uległa całkowitemu zniszczeniu. W latach 50. i 60. wzniesiono wokół niego budynki mieszkalne. Powstały one według projektu zasłużonych oraz wielokrotnie nagradzanych wrocławskich architektów – Ryszarda Natusiewicza, Włodzimierza Czerechowskiego oraz Anny i Jerzego Tarnawskich. Owocem wieloletniej pracy nad tą częścią miasta było wybudowanie ponadprzeciętnie wytrzymałych bloków, które znajdują się w użytku do dziś. Do ich budowy wykorzystano kruszywo z gruzu pozostałego po wojnie.

Zrezygnowano ze stylu kamienic w Rynku czy Placu Solnym na rzecz funkcjonalności oraz modernizmu, który w tamtym okresie był symbolem zmian społecznych i poprawy bytu społeczeństwa.

Nowy Targ – strona wschodnia. Porównanie stanu 1945 – 1970. źródło: https://fotopolska.eu

Przy rekonstrukcjach wiekowych obiektów architektonicznych stawiano natomiast na zachowanie ich tradycyjnego wyglądu. Jedną z wizytówek tej idei jest, Kamienica Pod Złotym Jeleniem znajdująca się na Rynku pod numerem 44. Ta średniowieczna budowla została zniszczona pożarem w wyniku działań wojennych. Architekt Miastoprojekt Witold Skowronek nie podjął się próby odrestaurowania zabytku. Projekt architekta Skowronka zakładał zachowanie czteroosiowej elewacji kamienicy oraz przywrócenie układów otworów okiennych ze zmianami nawiązującymi do stanu sprzed XIX wieku. W 1954 roku prace zostały zakończone z pozytywnym skutkiem, a Kamienica pod Złotym Jeleniem do dziś jest jednym z elementów składających się na wyjątkowy krajobraz wrocławskiego Rynku.

Kamienica pod Złotym Jeleniem, 1954 r. źródło: https://fotopolska.eu

Przedsięwzięciem zrealizowanym przez ówczesne Miastoprojekt Wrocław, na które szczególnie warto zwrócić uwagę jest odbudowa Klasztoru Pobernardyńskiego. Po wojnie zachowało się wyłącznie 40% tego średniowiecznego zespołu kościelno-klasztornego. Za remont w pełni odpowiedzialny był wybitny architekt działający na terenie Wrocławia – Edmund Małachowicz. Był laureatem wielu odznaczeń, w tym najbardziej prestiżowej polskiej nagrody architektonicznej – Honorowej Nagrody SARP. Stworzył on oraz koordynował projekt rekonstrukcji klasztoru. Prace odbywały się w latach 50. i 60. Między murami zespołu budynków umieszczono Muzeum Architektury. Zabytek zachował gotycką atmosferę za co Małachowicz został wyróżniony w roku 1966 przez ministra budownictwa.

Klasztor pobernardyński. Skrzydło południowe w czasie odbudowy. 1958 r. źródło: https://fotopolska.eu

Pod koniec lat 50. gdy nasza firma prężnie funkcjonowała na terenie Wrocławia powstał pomysł, aby rozszerzyć jej działania poza granice miasta. Pierwszym realizowanym pozawrocławskim projektem była budowa budynków mieszkalno-usługowych w Bolesławcu w 1958 roku. Był to niewątpliwie krok milowy w historii przedsiębiorstwa państwowego – 4 lata później działania Miastoprojekt Wrocław sięgały już do Lubina, Oleśnicy, Lwówka Śląskiego, Jawora, Jeleniej Góry, Lubania Śląskiego i Oławy.

Wspomnieniem szczególnie zaszczytnym w historii naszej działalności był wpływ na rozwój cyfryzacji Polski, poprzez współpracę z ELWRO – głównym producentem urządzeń cyfrowych w kraju. W 1972 roku ELWRO wyrósł do rangi wiodącego zakładu w obszarze informatyki, co zmusiło firmę do powołania Biura Generalnych Dostaw. Zajmowało się ono zaopatrzeniem zakładu w sprzęt, serwis i oprogramowania oraz nadzorowaniem biznesu pod kątem technicznym. W związku z rozkwitem interesu, przedsiębiorstwo do spraw cyfryzacji postanowiło wybudować nowe, innowacyjne ośrodki pracy, mogące sprostać nowoczesnym wymaganiom. Temu ambitnemu zadaniu zdecydowało się sprostać dobrze prosperujące Miastoprojekt Wrocław. Jego zadaniem było opracowanie projektów budowy dwóch ośrodków obliczeniowych oraz kompletnego wyposażenia pracowni. Dostarczając projekty technologiczno-organizacyjne oraz założenia techniczno-ekonomiczne ośrodków, nasza firma ulepszyła sprawność działania firmy ELWRO, co przełożyło się na późniejszy wzrost standardów technologicznych w Polsce.

W kolejnych latach Miastoprojekt odnosiło dalsze imponujące osiągnięcia. Po wspomnianej już prywatyzacji w 1995 roku nasza działalność weszła na zupełnie nowy poziom. Realizowane przez nas projekty charakteryzowało nowatorskie podejście, a szukanie innowacyjnych rozwiązań było i jest jednym z naszych celów. Dziś szczególnie chętnie korzystamy z przełomowej technologii BIM. Jest to rozwiązanie wciąż jeszcze mało popularne w Polsce, pozwalające na cyfrowe modelowanie obiektu w 3D. Dzięki niemu już w fazie projektowania możemy poznać szczegóły budynku, przeprowadzić szereg analiz i zdecydowanie przyspieszyć budowę. Naszym sztandarowym osiągnięciem w tej dziedzinie jest rozpoczęcie budowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Jakuszycach. Jest to pierwsze tak kompleksowe użycie systemu BIM w Polsce i zarówno jeden z czynników decydujących o tym, dlaczego Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. – BIM to jeszcze cały czas technologia raczkująca w naszym kraju. Jednakże jest na tyle skuteczna i efektywna, że to kwestia czasu, kiedy stanie się normą. (…) BIM jest gwarantem jakości. Dlatego szkolimy specjalistów, oferujemy fachowe oprogramowanie, a także sami wykorzystujemy tę technologię w inwestycjach, które realizujemy – mówi Grzegorz Rosik. Co istotne stawiamy na wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i zarządzaniu realizacją inwestycji budowlanych, ale również innowacyjności obiektów, które projektujemy. – dodaje.

Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach.

Miastoprojekt Wrocław zawsze chętnie podejmuje zlecenia o charakterze rozwojowym. Przykładem jest projekt budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego dla High Technology Machines Sp. z o.o. w Gliwicach, w którym pełniliśmy rolę Inżyniera Kontraktu. Możliwości tego nowatorskiego obiektu sprawiają, że firma High Technology Machines stała się pionierem badań technologicznych w swojej branży w Polsce. W Centrum odbywają się prace badawcze, mające potencjał znacząco wpłynąć na takie branże jak motoryzacja, lotnictwo, czy inne dziedziny, w których ważną rolę odgrywają innowacje. W dniu oficjalnego otwarcia kompleksu- 21.05.2019 r., odczuliśmy niezmierną dumę z funkcji jaką pełniliśmy podczas prac nad projektem i z radością obserwujemy sprawne działania Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gliwicach.

Centrum Badawczo-Rozwojowe High Technology Machines Sp. z o.o. w Gliwicach źródło: materiał Inwestora

Wiele lat za nami, jednak mamy nadzieję, że jeszcze więcej przed nami. 70-te urodziny to dla nas szczególny moment i mamy nadzieję, że zbierane z czasem doświadczenie przełoży się na wysoki poziom zaufania jakim cieszy się nasza firma. Jednego możemy być pewni – Miastoprojekt Wrocław dalej będzie podążać drogą, która zagwarantowała wieloletni sukces, drogą opierającą się na rozwoju, zachowanej tradycji oraz jakości usług. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą działalność.

Kommentare


bottom of page