top of page

Architekt z Wrocławia najlepszy w polsce!

Z wielką radością (i dumą też) przyjęliśmy wiadomość, że doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta otrzymał arch. Łukasz Modrzejewski autor pracy „Muzeum Doczesne we Wrocławiu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Romana Rutkowskiego.W uzasadnieniu Sądu Konkursowego, w skład którego wchodzą wybitni polscy architekci i przedstawiciele pracowni architektonicznych, czytamy: „Nagrodę przyznano pracy, która w subtelny, ale wymowny sposób pokazuje główny problem współczesnego świata jakim jest jego destrukcja. Wyważona i ponadczasowa architektura umiejętnie otacza formą swego rodzaju antymuzeum. Poprzez wkomponowanie budynku we wzgórze starego, porośniętego zielenią wysypiska śmieci i podniesienie zwykłych przedmiotów do rangi eksponatów – skłania do myślenia i refleksji. Jakość wykreowanej przestrzeni, zarówno tej na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu, stwarza możliwość przeżycia różnorodnych nastrojów i doznań. Dbałość o skromny, ale bardzo dopracowany detal pokazuje wysoki warsztat autora”.
Dodajmy, że w ścisłym finale Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej był reprezentowany przez 5 prac. Sąd Konkursowy docenił także arch. Dobrochnę Lata, autorkę pracy „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej. Wyróżnienie drugiego stopnia zostało przyznane za „Świadome i wrażliwe podkreślenie znaczenia natury w życiu człowieka. Projekt w mocny sposób uświadamia nam, że nie możemy traktować natury jako osobnego bytu. Człowiek radykalnie zmienił ziemię i ponosi tego konsekwencje. Znajdujemy się w momencie, w którym należy zmienić kierunek nienaturalnej historii. Zaproponowana architektura zabiera nas w edukacyjną podróż, która uświadamia nam, że przyroda jest niszczona, a my nie możemy dłużej się od niej dystansować”.Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz zaproszenia do płatnych praktyk w pracowniach architektonicznych. Nagrodzone prace oraz fotogalerię z gali wręczenia nagród można obejrzeć na stronie SARP-u: http://www.sarp.org.pl/pokaz/wyniki_konkursu_o_doroczna_nagrode_sarp_im._zbyszka_zawistowskiego,3087/Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”, edycja 2021:

Patronat Honorowy Konkursu Dyplom Roku: Ambasador Szwajcarii w Polsce

Partnerzy Konkursu Dyplom Roku: Geberit Polska i Schindler Polska


Tekst i zdjęcia: http://www.sarp.org.pl

Comments


bottom of page