Z wielką radością (i dumą też) przyjęliśmy wiadomość, że doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta otrzymał arch. Łukasz Modrzejewski autor pracy „Muzeum Doczesne we Wrocławiu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Romana Rutkowskiego.
W uzasadnieniu Sądu Konkursowego, w skład którego wchodzą wybitni polscy architekci i przedstawiciele pracowni architektonicznych, czytamy: „Nagrodę przyznano pracy, która w subtelny, ale wymowny sposób pokazuje główny problem współczesnego świata jakim jest jego destrukcja. Wyważona i ponadczasowa architektura umiejętnie otacza formą swego rodzaju antymuzeum. Poprzez wkomponowanie budynku we wzgórze starego, porośniętego zielenią wysypiska śmieci i podniesienie zwykłych przedmiotów do rangi eksponatów – skłania do myślenia i refleksji. Jakość wykreowanej przestrzeni, zarówno tej na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu, stwarza możliwość przeżycia różnorodnych nastrojów i doznań. Dbałość o skromny, ale bardzo dopracowany detal pokazuje wysoki warsztat autora”.
Dodajmy, że w ścisłym finale Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej był reprezentowany przez 5 prac. Sąd Konkursowy docenił także arch. Dobrochnę Lata, autorkę pracy „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej. Wyróżnienie drugiego stopnia zostało przyznane za „Świadome i wrażliwe podkreślenie znaczenia natury w życiu człowieka. Projekt w mocny sposób uświadamia nam, że nie możemy traktować natury jako osobnego bytu. Człowiek radykalnie zmienił ziemię i ponosi tego konsekwencje. Znajdujemy się w momencie, w którym należy zmienić kierunek nienaturalnej historii. Zaproponowana architektura zabiera nas w edukacyjną podróż, która uświadamia nam, że przyroda jest niszczona, a my nie możemy dłużej się od niej dystansować”.
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!
Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz zaproszenia do płatnych praktyk w pracowniach architektonicznych. Nagrodzone prace oraz fotogalerię z gali wręczenia nagród można obejrzeć na stronie SARP-u: http://www.sarp.org.pl/pokaz/wyniki_konkursu_o_doroczna_nagrode_sarp_im._zbyszka_zawistowskiego,3087/
Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”, edycja 2021:
Patronat Honorowy Konkursu Dyplom Roku: Ambasador Szwajcarii w Polsce
Partnerzy Konkursu Dyplom Roku: Geberit Polska i Schindler Polska
Tekst i zdjęcia: http://www.sarp.org.pl
Comments