top of page
  • Zdjęcie autoraMiastoprojekt

Drukowanie 3D poleca się w budownictwie

Drukowanie na drukarkach przestrzennych, czyli 3D – kiedyś wyłącznie strefa prototypów, a dzisiaj technologia, która znalazła wiele zastosowań. I umożliwia wydruk w małych zakładach, a nawet w domowym zaciszu.

Drukowanie elementów przemysłowych, zabawek, sprzętów sportowych, czy protez i tkanek, to już teraźniejszość. Podczas pandemii druk 3D był również sprawdzany jako sposób na wypełnienie luk powstałych w wyniku niedoborów materiałów medycznych.

W budownictwie mieszkaniowym również nie trzeba było długo czekać na efekty prób z drukiem przestrzennym. Mieszkańcy wydrukowanych domów (lub elementów użytych do budowy) z powodzeniem korzystają ze swoich lokali w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce.

I tak jesteśmy w lipcu 2021 roku, gdzie dotarliśmy do momentu, w którym do użytku został oddany pierwszy na świecie most stalowy wydrukowany w technologii 3D. W Amsterdamie, bo tam został posadowiony, pierwsi przechodnie i rowerzyści mogą poruszać się po futurystycznej konstrukcji, której uroczystego otwarcia dokonała królowa Holandii, Maxima.


Otwarcie pierwszego na świecie mostu stalowego wydrukowanego w 3D

Dla bezpieczeństwa, niemal 5-tonowy most został wyposażony w szereg czujników monitorujących ruch, wibracje i temperaturę. Dane zbierane z czujników są przekazywane do „cyfrowego bliźniaka mostu” – wirtualnego projektu – który pomaga naukowcom monitorować strukturę i zbiera cenne dane o ruchu i komunikacji w tym miejscu.

Za projekt i wykonanie konstrukcji odpowiedzialna była holenderska firma MX3D.

Pierwsze próby przeniesienia konstrukcji drukowanych w 3D, gotowych do wykorzystania przez masową liczbę użytkowników (kładki pieszo-rowerowe w centrum dużych miast), pozwalają specjalistom na stopniowe zwiększanie skali przedsięwzięć i bardzo optymistyczne szacunki na przyszłość. The sky is the limit!

Warto w tym miejscu przypomnieć, że również Miastoprojekt ma swój wkład w rozwój technologii wydruku 3D. W latach 2015-2017 pełniliśmy funkcję Inżyniera Kontraktu przy budowie największej w Europie fabryki druku 3D dla firmy Materialise S.A., która powstała pod Wrocławiem. Technologia używana przez Materialise wykorzystywana jest głównie w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i medycznej.

Comments


bottom of page