top of page

Poznaliśmy laureatów konkursu NEB

Nowy Europejski Bauhaus – co to takiego?

To inicjatywa będąca wyrazem dążenia UE do tworzenia pięknych, zrównoważonych i sprzyjających włączeniu społecznemu miejsc, produktów i warunków życia. Propaguje nowy styl życia, którego zrównoważony charakter łączy się ze stylem, tak aby przyspieszyć zieloną transformację w różnych sektorach gospodarki, np. w budownictwie, meblarstwie, modzie i innych obszarach naszego codziennego życia, a także naszym społeczeństwie.Jak przebiegał konkurs?

Zarówno obywatele UE, jak i obywatele państw trzecich mogli do 31 maja 2021 r. zgłaszać się do udziału w konkursie o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu, o ile ich koncepcje, pomysły i projekty były faktycznie realizowane lub fizycznie zlokalizowane w UE. Aplikacje mogli również składać współpracownicy, partnerzy i konsorcja.

W konkursie „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” startować mogli młodzi, którzy w dniu 31 maja 2021 r. nie mieli więcej niż 30 lat. Napłynęło ponad 2 tys. aplikacji ze wszystkich krajów UE. Aplikacje, które spełniały kryteria zostały opublikowane w internecie i poddane pod głosowanie publiczne. Trzy projekty, które zdobyły największą ilość głosów w każdej kategorii i każdym konkursie, zostały ocenione przez partnerów nowego europejskiego Bauhausu.

Polski akcent w konkursie

Wśród finalistów mieliśmy reprezentantów Polski w obu kategoriach! O nagrodę główną „New European Bauhaus Award” w ścieżce Mobilisation of culture, arts and communities walczyli organizatorzy konferencji IF – Social Design for Sustainable Cities, która miała miejsce 23 października 2020 w Warszawie. W wirtualnej debacie skupiono się na roli kultury oraz social designu w zrównoważonym rozwoju miast. Więcej o samym wydarzeniu przeczytać można tutaj: https://if.pja.edu.pl/index

Natomiast w kategorii dla młodych-kreatywnych w ścieżce Reinvented places to meet and share mieliśmy z kolei dolnośląskiego reprezentanta, propozycję zgłoszoną z Radwanic k. Wrocławia. Jak czytamy w opisie „Projekt podejmuje kwestie prywatyzacji i indywidualizacji rozrostu miast na obszarach wiejskich w Polsce. Ideą jest stworzenie systemu zabudowy modułowej, pozwalającej na stworzenie wspólnej przestrzeni, położonej na granicy, pomiędzy sąsiadami. Usuwa ogrodzenia, a tym samym relacje społeczne, obecnie niejako zamknięte we współczesnym zamkniętym społeczeństwie. To rozwiązanie promuje poczucie wspólnoty i umożliwia społecznościom większą odporność środowiskową i ekonomiczną”. Więcej o projekcie z Radwanic: https://prizes.new-european-bauhaus.eu/node/269467


Najlepsi z najlepszych


Do wielkiego finału przeszło 60 projektów, spośród których wyłoniono zwycięzców w 10 różnych kategoriach. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają 30 tys. euro.

Niestety, na ostatnim etapie projekty złożone przez polskich reprezentantów nie znalazły uznania w oczach komisji konkursowej, ale powinniśmy docenić oryginalność projektów zgłoszonych przez polskich autorów i zaangażowanie.

W konkursie „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” przyznano 10 nagród o wartości 15 tys. euro każda w uznaniu dla koncepcji i pomysłów opracowanych przez młode talenty poniżej 30 roku życia.
ZWYCIĘZCY W KONKURSIE „NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS” W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:

 • ŚCIANY ERDEN PURE (Austria) w kategorii „Techniki, materiały oraz procesy budowlane i projektowe”

 • WISZĄCE OGRODY (Hiszpania) w kategorii „Budynki odnowione zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego”

 • ROSANA (Niemcy) w kategorii „Rozwiązania z zakresu wspólnej ewolucji środowiska zbudowanego i przyrody”

 • LA FÁBRIKA DE TODA LA VIDA (Hiszpania) w kategorii „Zrewitalizowane przestrzenie miejskie i wiejskie”

 • PLATFORMA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU AYR (Portugalia) w kategorii „Produkty i styl życia”

 • DACH XIFRÉ: „UNOSZĄCY SIĘ” DZIKI OGRÓD (Hiszpania) w kategorii „Zachowane i przekształcone dziedzictwo kulturowe”

 • OGRÓD ULIA (Hiszpania) w kategorii „Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji”

 • ESSERI URBANI (Włochy) w kategorii „Mobilizacja kultury, sztuki i społeczności”

 • APROP CIUTAT VELLA (Hiszpania) w kategorii „Modułowe, elastyczne i mobilne rozwiązania ułatwiające życie”

 • STUDIA Z PROJEKTOWANIA. UNIVERSIDAD DE NAVARRA (Hiszpania) w kategorii „Interdyscyplinarne modele kształcenia”.OTO ZWYCIĘZCY W KONKURSIE „WSCHODZĄCE GWIAZDY NOWEGO EUROPEJSKIEGO BAUHAUSU”:

 • MIESZKANIE NA ZAMKNIĘTEJ PRZESTRZENI (Hiszpania) w kategorii „Techniki, materiały oraz procesy budowlane i projektowe”

 • DOM NIEWYTWARZAJĄCY ODPADÓW (Słowenia) w kategorii „Budynki odnowione zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego”

 • NEST (Hiszpania) w kategorii „Rozwiązania z zakresu wspólnej ewolucji środowiska zbudowanego i przyrody”

 • EKOLOGICZNA DZIELNICA PORTO DI MARE (Włochy) w kategorii „Zrewitalizowane przestrzenie miejskie i wiejskie”

 • MATERIEUNITE (Włochy) w kategorii „Produkty i styl życia”

 • MODERNIZACJA OBIEKTU UNESCO W IVREI (Włochy) w kategorii „Zachowane i przekształcone dziedzictwo kulturowe”

 • ODBUDOWA SPOŁECZNA PO KATASTROFIE (Włochy) w kategorii „Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji”

 • PRZESTRZENIE PONOWNIE ŁĄCZĄCE OBYWATELI Z MIASTAMI (Hiszpania) w kategorii „Mobilizacja kultury, sztuki i społeczności”

 • MIESZKANIA DLA OSÓB BEZDOMNYCH (Dania) w kategorii „Modułowe, elastyczne i mobilne rozwiązania ułatwiające życie”

 • KLASSE KLIMA (Niemcy) w kategorii „Interdyscyplinarne modele kształcenia”.

Jaki był poziom zgłoszonych projektów?

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Te projekty napawają nas optymizmem co do walki ze zmianą klimatu i realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Nominowane i zwycięskie projekty w konkursie o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu pokazują, że zmiana nie tylko jest możliwa, ale już się dokonuje w całej Unii Europejskiej, we wszystkich sektorach naszej gospodarki. Z przyjemnością obserwuję, jak rozwija się inicjatywa „Nowy europejski Bauhaus” dzięki szerokiemu zainteresowaniu, wielu talentom, umiejętnościom, innowacjom i różnorodności w całej Europie. Nowy europejski Bauhaus łączy wielką wizję Europejskiego Zielonego Ładu z namacalnymi zmianami w naszym otoczeniu na rzecz poprawy naszego życia codziennego.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira stwierdziła: Zdumiewający poziom udziału w obu konkursach – „Nowym Europejskim Bauhausie” i Wschodzących Gwiazdach Nowego Europejskiego Bauhausu” – unaocznia nam niesamowitą ilość i jakość wspaniałych pomysłów i talentów, które potrzebują bodźca do tego, by nasze regiony, miasta i miasteczka uczynić bardziej zrównoważonymi, pięknymi i sprzyjającymi włączeniu społecznemu miejscami do życia. Nagrody te staną się inspiracją dla innych do tego, by w nowatorski sposób poprawiać warunki życia dla wszystkich. Przyszłość już nadeszła.

Marija Gabriel, Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży: Jestem zachwycona entuzjazmem, profesjonalizmem i kreatywnością wyrażonymi w znakomitych projektach zaprezentowanych w ramach konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Cieszę się również, że wzięło w nim udział tak wielu młodych ludzi. Nagrodzone projekty pokazują, że łącząc wysiłki w dziedzinie sztuk pięknych, edukacji, badań naukowych i innowacji, możemy budować zrównoważone, integracyjne i dostępne środowiska, które poprawiają jakość życia wszystkich.


Gdzie można zobaczyć finałowe prace?Zapraszamy do wirtualnej galerii, gdzie zaprezentowano wszystkie nagrodzone prace, tutaj również dowiemy się więcej o autorach i samym projekcie. https://prizes.new-european-bauhaus.eu/winner-virtual-exhibition

Oprac. na podst. materiałów https://prizes.new-european-bauhaus.eu/

Comentarios


bottom of page