top of page
  • Zdjęcie autoraMiastoprojekt

Wielka płyta oczami twórcy

Oto perełka odnalezioną na łamach TVP VOD, a dokładniej - w cyklu „Relacje reporterskie - Przeciw monotonii”.
Odcinek poświęcony projektowaniu i budowie wrocławskich blokowisk z wielkiej płyty. Co było najważniejsze, a co najtrudniejsze? Jakie funkcje miały spełniać osiedla? Jak to było z tą monotonią wspomnianą w tytule reportażu?


W materiale rozmowa z prof. Witoldem Jerzym Molickim, wybitnym architektem związanym przez ponad 35 lat (!) z wrocławskim Miastoprojektem. To on zaprojektował w latach 70. XX wieku wrocławskie osiedla Popowice i Przyjaźni. Reportaż wzbogacają liczne ujęcia omawianych dzielnic stolicy Dolnego Śląska.


Molicki opowiada o tym, że w wielkiej płycie nie tylko trzeba było, ale przede wszystkim dało się żyć, pomimo sąsiadów liczonych w wielu tysiącach. Nieżyjący już niestety profesor to postać w świecie architektury wybitna. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Zasłużony dla Ministerstwa Budownictwa oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Stowarzyszenia Architektów Polskich i Nagrodą im. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Tutaj link do reportażu ▶️ https://cyfrowa.tvp.pl/video/relacje-reporterskie,przeciw-monotonii,60189385
Comments


bottom of page