top of page

Wpływ pandemii na firmy w Polsce

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem 3. edycji badań „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska”, zrealizowanego przez Bank Światowy we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.


Polska jest jednym z ponad 30 krajów, w którym przeprowadzono takie badanie. Celem badania było lepsze zrozumienie wpływu pandemii COVID-19 na firmy w Polsce, a dzięki temu lepsze dopasowanie instrumentów wsparcia przedsiębiorców.

Jak podkreśla Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii PARP : – Ostatnia edycja badania została przeprowadzona w wyjątkowo niepewnym dla przedsiębiorców okresie, tj. podczas drastycznie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 oraz na chwilę przed kolejnym lockdownem. Niemniej, zmniejszenie spadku sprzedaży i spadek firm mających problemy z płynnością wskazuje, że przedsiębiorcy podjęli działania, które pomogły im ustabilizować biznes. 

Pierwsza edycja badania została przeprowadzona w maju oraz czerwcu 2020 r., druga we wrześniu i październiku 2020 r., natomiast trzecia w lutym i marcu 2021 r. Badanie jest przeprowadzane zawsze na tej samej grupie firm. Próbę badawczą stanowią firmy mikro, małe i średnie z sektorów przemysłu, handlu i usług. Firmy duże (czyli zatrudniające powyżej 249 pracowników) oraz rolnicze zostały wykluczone.

Wyniki badań została opracowane języku polskim i angielskim, w formie prezentacji graficznej. Link do pobrania pdf-a znajduje się TUTAJ.

Badanie „Business Pulse Survey” jest prowadzone przez Bank Światowy w ponad 30 krajach na świecie. W Polsce badanie jest realizowane wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W 3. edycji badania, które zostało przeprowadzone w lutym i marcu z wykorzystaniem metody CATI, wzięły udział 503 firmy.

Materiały pochodzą ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu: parp.gov.pl

https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/2021_07_bank_swiatowy.pdf

コメント


bottom of page