Rozbudowa systemu monitoringu i agregacji danych energetycznych oraz dalsze wsparcie w zakresie poprawy skuteczności zarządzania energią w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. W tym tygodniu Miastoprojekt Wrocław podpisał umowę z gdańskim zakładem przetwarzania odpadów komunalnych.
Podpisany dokument jest efektem sukcesu pilotażowego projektu, który prowadziliśmy od początku roku na terenie zakładu. W ramach tego pilotażu wyposażyliśmy pracujące na terenie zakładu obiekty w nowy system akwizycji i monitoringu danych, na którym prowadziliśmy analitykę około 80% zużywanej energii elektrycznej.
Aktualnie w ramach nawiązanej współpracy nasz system obejmie monitoringiem liczniki energii wyprodukowanej przez jednostki kogeneracyjne oraz licznik główny.
Nowoczesne zarządzanie za pomocą nowoczesnych narzędzi
Dzięki współpracy z Miastoprojekt Wrocław Zakład Utylizacyjny w Gdańsku uzyskał dostęp do narzędzia monitorującego w czasie rzeczywistym zużycie oraz produkcję energii elektrycznej. Zespół ZUT może na bieżąco eliminować nieprawidłowe pod kątem zużycia energii działanie systemów i urządzeń oraz reagować na stwierdzone w stosunku do danych historycznych anomalie i przekroczenia wartości referencyjnych.
Pilotaż prowadziliśmy na dobrze zorganizowanym i nowocześnie zarządzanym zakładzie utylizacji odpadów. Wdrożenie naszych rozwiązań pozwoliło udoskonalić procesy zarządzania w tak kluczowym obszarze dla spółki, jakim jest energia w kontekście jej zużycia, zapotrzebowania oraz produkcji własnej.
Magdalena Dąbrowicz-Rzeczycka, Dyrektor ds. Energii i Zrównoważonego Rozwoju w Miastoprojekt Wrocław
Nasz system nie tylko ułatwia działania związane z bieżącym funkcjonowaniem zakładu, ale także wspiera zarządzanie niezwykle ważnym obszarem działalności, jakim jest planowanie i zarządzanie zapotrzebowaniem oraz kosztami energii elektrycznej.
Dane z infrastruktury telemetrycznej agregowane są w 5-minutowych interwałach i obejmują aż dziewięć kluczowych parametrów energetycznych:
Napięcie fazowe;
Natężenie prądu;
Moc czynna oraz moc całkowita;
Moc bierna całkowita;
Całkowita energia czynna pobrana;
Całkowita energia czynna oddana;
Całkowita energia bierna indukcyjna;
Całkowita energia bierna pojemnościowa;
Współczynnik mocy tg (φ) określający wielkość poboru mocy biernej w stosunku do poboru mocy czynnej.
Dane energetyczne obejmujące zużycie oraz produkcję energii elektrycznej w Zakładzie Utylizacyjnym gromadzone są w bliźniakach cyfrowych, czyli replikach monitorowanego obiektu w przestrzeni wirtualnej. Służą one do reprezentacji dynamicznie zmieniających się wartości elektrycznych, umożliwiając prowadzenie wielokierunkowej analityki w czasie rzeczywistym.
W praktyce pozwala to ekspertom ZUT na dynamiczne zarządzanie zużyciem i zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Zarządzający są w stanie aktywnie nadzorować efektywność energetyczną oraz sprawność instalacji pracujących na terenie zakładu.
To kolejne nowoczesne narzędzie, które wdrożyliśmy na terenie naszego przedsiębiorstwa. Dziś ZUT potwierdza swój status jako jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektu w całym kraju
Grzegorz Orzeszko, Prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku
Wdrożenie systemu telemetrii w Zakładzie Utylizacyjnym to przykład, jak wiele może zyskać ekspercki zespół zarządzający obszarem energii na pracy z innowacyjnymi narzędziami.
Jeszcze więcej możliwości
Zakład Utylizacyjny planuje rozszerzyć funkcyjność systemu o monitoring i agregację innych parametrów, w tym: ilość pozyskanego biogazu, wartości podciśnienia w kompostowni tunelowej, przepływy ścieków i wody, stopień zasolenia czy obecność azotu amonowego w gospodarce wodno-ściekowej
Tak kompleksowy system pozwala zakładom przetwarzania odpadów komunalnych na jeszcze dokładniejsze zarządzanie i monitorowanie zarówno całego obiektu, jak i jego poszczególnych sekcji.
Usługi z zakresu zarządzania efektywnością energetyczną to obszar, który intensywnie rozwijamy w firmie i którego zasadność widzimy z każdym kolejnym przeprowadzonym pilotażowym projektem.
Grzegorz Rosik, Prezes Zarządu Miastoprojekt Wrocław