Biogazownia jako przewaga energetyczna. Eksperci o inwestycjach w biogazownie
- Miastoprojekt
- 16 kwi
- 2 minut(y) czytania
W dobie rosnącego zapotrzebowania na niezależne źródła energii, coraz więcej przedsiębiorstw rozważa inwestycje w technologie oparte na OZE. Eksperci Miastoprojekt Wrocław podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat budowy biogazowni podczas śniadania biznesowego organizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową AHK Polska. Wydarzenie pt. „Optymalizacja energetyczna przedsiębiorstwa. Biogazownie w miksie energetycznym jako własne źródło wytwórcze”, którego partnerem było Miastoprojekt Wrocław przyciągnęło ponad 40 przedstawicieli firm i samorządów. Spotkanie skoncentrowało swoją uwagę na praktycznych aspektach realizacji inwestycji w biogazownie – od planowania, aż po wdrożenie i eksploatację.
W trakcie wydarzenia eksperci z Miastoprojekt Wrocław przedstawili kompleksowe podejście, wskazując m.in. na:
· techniczne i ekonomiczne aspekty planowania instalacji biogazowych,
· dobór odpowiednich substratów, technologii i dostawców,
· kluczowe procedury formalno-prawne,
· źródła finansowania – zarówno krajowe, jak i unijne,
· korzyści płynące z zastosowania modelu E+P+CM (Engineering + Procurement + Construction Management).
Zarządzanie procesem inwestycyjnym w modelu E+P+CM pozwala zachować pełną kontrolę nad jakością, terminowością i budżetem inwestycji. Działamy w interesie inwestora – od koncepcji, aż po oddanie instalacji do użytkowania
Kacper Szczuka, dyrektor Biura Projektowego Miastoprojekt Wrocław
Biogazownia dla biznesu
Jak podkreślali specjaliści, biogazownie stanowią coraz częściej element strategii energetycznej dużych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż: spożywczej, przetwórczej, komunalnej czy produkcyjnej. Instalacje biogazowe pozwalają nie tylko zagospodarować odpady, ale przede wszystkim – wytwarzać stabilną, odnawialną energię na własne potrzeby, niezależnie od pogody.
Zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne i efektywność kosztowa to dziś kluczowe hasła dla przemysłu. Biogazownia wpisuje się w to idealnie. To inwestycja przyszłości, która przynosi firmie realne oszczędności
Wojciech Kaźmierski, wicedyrektor w dziale sprzedaży Miastoprojekt Wrocław
Zgodnie z KPEiK, do 2030 roku udział OZE na terenie kraju w całkowitym zużyciu energii ma wynosić co najmniej 21%.
Ponad 70 lat doświadczenia i niezawodnego partnerstwa
Miastoprojekt Wrocław to marka z 70-letnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Dotychczasowa wartość wykonanych inwestycji wyniosła 8,5 mld złotych. Spółka zrealizowała ponad 140 projektów w całej Polsce – od obiektów przemysłowych i biurowych, po szpitale oraz inwestycje mieszkaniowe.
W obszarze OZE Miastoprojekt rozwija kompetencje związane z biogazowniami, biometanowniami oraz instalacjami wspierającymi dekarbonizację i zwiększenie niezależności energetycznej firm. W trakcie wydarzenia zespół podzielił się również swoim know-how w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej w technologii BIM, prowadzenia przetargów, pozyskiwania wykonawców oraz zarządzania budową.