top of page
Historia naszej firmy to opowieść o tym, że warto być wytrwałym, że w biznesie nie ma drogi na skróty, a także o tym że sukces faktycznie ma wielu ojców. Są nimi nasi Klienci oraz kolejnych pięć pokoleń wspaniałych ludzi, którzy zapracowali na markę Miastoprojekt Wrocław. Świadomość, że twórcy firmy to ludzie urodzeni często jeszcze w XIX wieku jest czymś zupełnie wyjątkowym.
PONAD
140
zakończonych realizacji
w ostatnich
21 latach.
Poznaj kilka faktów z nimi związanych:
Kubatura zrealizowanych obiektów
6
mln m³
Wartość zrealizowanych Projektów
7,5
mld zł
mln m²
1,2
Powierzchnia zrealizowanych inwestycji
PROJEKTOWANIE TO NASZA TRADYCJA
Firma Miastoprojekt Wrocław powstała w 1949 roku jako przedsiębiorstwo państwowe. To pod jej dachem, na deskach kreślarskich wybitnych architektów, powstawały projekty znanych obiektów na Dolnym Śląsku. Ówczesna siedziba przy Rynku była kuźnią kadr projektowych całego regionu.
Jak wyglądały same początki? Przeważająca część Wrocławia została zniszczona po II wojnie światowej. Chcąc przywrócić niezbędną zabudowę, władze miasta zdecydowały się połączyć dwa modele działania: stawianie nowoczesnych obiektów oraz rekonstrukcję zniszczonych zabytków. I tak do zrealizowania zadania w 1949 powołano przedsiębiorstwo Miastoprojekt we Wrocławiu. Kadra składała się z grona utalentowanych ekspertów, członków Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz laureatów wielu nagród z dziedziny architektury, a wiodącym zadaniem zespołu było projektowanie inwestycji budowlanych. Przykładami realizacji z tamtych lat są zarówno budynki mieszkalno-usługowe na ulicy Wita Stwosza oraz Łaciarskiej, rozbudowa ówczesnej wizytówki Wrocławia - Placu Nowy Targ jak i rekonstrukcja zabytkowej ulicy Psie Budy oraz Kamienicy Pod Złotym Jeleniem znajdująca się na Rynku pod numerem 44. Przedsięwzięciem zrealizowanym przez ówczesny Miastoprojekt Wrocław, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, jest skomplikowana odbudowa średniowiecznego zespołu kościelno-klasztornego Bernardynów, w którym obecnie mieści się Muzeum Architektury.
SKĄD TE INNOWACJE?
Dzisiaj Miastoprojekt Wrocław kontynuuje tradycję firmy oferującej swoim Klientom nowoczesne technologie w zakresie projektowania i prowadzenia inwestycji. Szczególne miejsce w historii naszej działalności zajmuje współpraca z ELWRO - głównym producentem urządzeń cyfrowych w kraju, dzięki której Miastoprojekt już na początku lat '70 miał swój wkład w rozwój cyfryzacji Polski. W 1972 roku ELWRO wyrósł do rangi wiodącego przedsiębiorstwa IT.
Aby w swoim stylu sprostać kolejnym nadchodzącym wyzwaniom, czyli realizacji projektu w innowacyjnej formule, ELWRO postanowiło zbudować przykuwające uwagę w tamtych szarych czasach nowoczesne miejsca pracy. To właśnie nasi specjaliści opracowali projekty dwóch ośrodków obliczeniowych oraz kompletnego wyposażenia pracowni, dostarczając projekty technologiczno-organizacyjne oraz założenia techniczno-ekonomiczne ich funkcjonowania. W 1988 roku w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku powstała Spółka CADsystem Miastoprojekt, która obok dotychczasowej działalności projektowania oferowała nowe usługi w zakresie informatycznego wspomagania projektowania. Wiosną 1989 roku Spółka zaprezentowała przedstawicielom branży projektowej system RoBoCad. W następnych latach rozwijano metody oraz systemy, rozszerzając zakres ich stosowania dla kolejnych etapów realizacji przedsięwzięć budowlanych.
MIASTOPROJEKT PO ‘89 ROKU
Wraz z rozwojem rozwiązań systemowych specjalizacja w projektowaniu stopniowo została poszerzona o zarządzanie i realizowanie inwestycji budowlanych we wszystkich sektorach. Dzięki własnym rozwiązaniom systemowym zlecenia realizowano w sposób innowacyjny, wyznaczając nowe standardy na rynku. Przedstawiciele firmy bardzo wcześnie dostrzegli nowe możliwości jakie stwarzał rozwój Internetu. Już w 1998 roku opracowano oraz wdrożono Internetowy System Nadzoru Inwestycji. W tym czasie MP mocno angażował się w działalność Izby Projektowania Budowlanego, był odpowiedziany m.in. za prowadzenie Ośrodka Baz Danych oraz serwisu internetowego IPB. Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania jako przedsiębiorstwo państwowe, w czasie gdy Polska przeżywa zmiany ustrojowe, Miastoprojekt Wrocław staje się spółką prywatną. Następstwem prywatyzacji był szereg organizacyjnych zmian w strukturze firmy, ale również okazja do nowych kierunków rozwoju, a także i możliwość realizacji zleceń dla szerokiego grona Klientów. W kolejnych latach korzystając z wypracowanych rozwiązań, wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów z sukcesem zarządzaliśmy realizacją inwestycji w całej Polsce: park wodny Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Centrum Zarządzania Siecią Tauron w Krakowie i Wrocławiu czy rozbudowa Huty Szkła Guardian w Częstochowie i wielu innych.
MIASTOPROJEKT DZIŚ –
NIE ZATRZYMUJEMY SIĘ!
Rok 2022, w którym sytuacja globalna i krajowa zdeterminowana została przez wybuch wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny, gwałtowny wzrost cen produktów i usług, to kolejny ważny moment w historii naszej firmy. Kiedy wiele podmiotów staje przed poważnymi dylematami dotyczącymi dalszego funkcjonowania na rynku, Zarząd Miastoprojekt Wrocław skupia się na przyszłości firmy myśląc o nowych potrzebach klientów. Opierając się na doświadczeniach i dotychczas zbudowanej pozycji, Spółka ponownie stawia na rozwój podejmując decyzję o utworzeniu nowego obszaru działalności - Miastoprojekt ENERGY, w ramach którego zaproponuje klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu budowy źródeł OZE wraz z magazynowaniem energii, podnoszeniem efektywności energetycznej budynków i procesów oraz zarządzaniem zużyciem mediów.
Poznajmy się! Bądź częścią naszej historii!
bottom of page