top of page

Budowa DCS w Jakuszycach zimą nie zwalnia!

Postęp realizacji inwestycji, pomimo surowych warunków zimowych w Jakuszycach, robi wrażenie. Trwają intensywne prace zbrojarskie, betoniarskie i murarskie w budynku głównym Dolnośląskiego Centrum Sportu.

13 stycznia na budowie gościli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Hetman Kraju Libereckiego Martin Půta.

Współpraca regionów przygranicznych jest dla przyszłego funkcjonowania obiektu istotna z punktu widzenia starania się o najbardziej prestiżowe wydarzenia sportowe. Wspólna oferta dzięki nowoczesnej infrastrukturze Polany Jakuszyckiej i Harrachova z pewnością wzmocni szanse na goszczenie najlepszych zawodników z całego świata.

Dolnośląskie Centrum Sportu będzie najnowocześniejszym ośrodkiem biathlonowym i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie. Gdy pandemia koronawirusa dobiegnie końca, obiekt ten stanie się dla nas kluczowy w kwestiach związanych z rozwojem sportu i turystyki w regionie. Chcemy, by w tym miejscu organizowane były duże wydarzenia, dlatego rozważamy też współpracę z innymi obiektami sportowymi, jak na przykład kompleks skoczni narciarskich w Harrachovie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W podobnym tonie wypowiadał się Martin Půta, Hetman Kraju Libereckiego – Polana Jakuszycka to bardzo imponująca inwestycja realizowana z dużym rozmachem. Uważam, że jest to szansa dla całego regionu otwierająca drogę do organizacji dużych imprez.

A jak przebiega budowa?

W głównym budynku montowane są już okna, drzwi i zadaszenie. Trwają również intensywne prace zbrojarskie, betoniarskie i murarskie. Przy obiekcie powstaje też boisko sportowe. W przyszłości w tym miejscu działać będzie m.in. centrum odnowy biologicznej i pomieszczenie symulujące warunki wysokogórskie.

Dolnośląskie Centrum Sportu będzie służyć zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom wielu dyscyplin. Widzimy, że jego budowa wyraźnie postępuje, dlatego wierzę, że już wkrótce będziemy mogli organizować tu duże wydarzenia, które wpłyną pozytywnie na rozwój oraz promocję Dolnego Śląska i regionu jeleniogórskiego – dodaje Marek Obrębalski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej przebiega zgodnie z harmonogramem i zakończy się w drugiej połowie tego roku. W nowoczesnych budynkach będzie działać m.in. basen, Muzeum Sportu i Turystyki, centrum odnowy biologicznej z siłownią, sala gimnastyczna do treningu dla siatkarzy i koszykarzy, hotel na 190 miejsc, w tym 38 pokoi hotelowych z komorami hipoksyjnymi. Trening w komorze hipoksyjnej imituje warunki treningu wysokościowego z niskim nasyceniem powietrza w tlen. Dzięki temu sportowcy poprawiają swoją wydolność, bez konieczności długich podróży w wysokie góry.  Uzupełnieniem budynku jest zaplecze konferencyjne oraz gastronomiczne i podziemny parking na ponad 140 samochodów. Inwestycja zakłada również budowę ścieżek rowerowych, rolkostrad, tras biegowych, biathlonowych ze strzelnicą i boiska do piłki nożnej z bieżnią lekkoatletyczną. W okolicy obiektu planowane jest otworzenie dużej wypożyczalni nart zimą i wypożyczalni rowerów latem. Koszt budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu wyniesie ponad 140 milionów złotych. Centrum Sportu powstaje dzięki współpracy samorządu województwa z rządem.

Miastoprojekt Wrocław pełni w tej inwestycji rolę Zarządzającego Projektem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wizyty (źródło: TV Dami Jelenia Góra).

Comments


bottom of page