1949: CZAS START

Od desek kreślarskich do nowoczesnych systemów komputerowych. Te słowa perfekcyjnie oddają drogę, jaką przeszło nasze przedsiębiorstwo na przestrzeni lat.

Biurowiec Hansa Poelziga, pierwsza siedziba Miastoprojektu Wrocław przy obecnej ul. Ofiar Oświęcimskich (na zdj. budynek przedwojenny - źródło: http://architectuul.com/

Jak wyglądały jednak same początki?

Przeważająca część Wrocławia została zniszczona po II wojnie światowej. Chcąc przywrócić niezbędną zabudowę, władze miasta zdecydowały się połączyć dwa modele działania: stawianie nowoczesnych obiektów oraz rekonstrukcję zniszczonych zabytków. Do zrealizowania tego odpowiedzialnego zadania w roku 1949 powołano Miastoprojekt we Wrocławiu.

28 listopada 1949 r. we Wrocławiu rozpoczął działalność Oddział Centralnego Biura Projektów Architektonicznych i Budowlanych. Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego "Miastoprojekt Wrocław" zostało utworzone zarządzeniem Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 1 stycznia 1952 r. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa było opracowywanie i sporządzanie projektów budownictwa oraz planów zagospodarowania przestrzennego dla budownictwa miast i osiedli, sprawowanie nadzoru autorskiego, wykonywanie innych prac z zakresu projektowania budownictwa miast i osiedli oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Biuro najczęściej projektowało nowe osiedla mieszkaniowe, obiekty rekreacyjno- sportowe, przemysłowe oraz służby zdrowia.

Biuro składało się z grona utalentowanych ekspertów, członków Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz laureatów wielu nagród z dziedziny architektury.

Wciąż nie możemy uwierzyć, że w 2019 roku obchodziliśmy już 70-te urodziny. Dzięki tak długiej obecności na rynku to doświadczenie i tradycja stały się atutem Miastoprojekt Wrocław, co w połączeniu z wszechstronnością czyni nas jedną z najbardziej wpływowych firm konsultingowych branży budowlanej na Dolnym Śląsku.

Cieszymy się, że niezmiennie utrzymujemy zaufanie naszych klientów. Jednocześnie mamy nadzieję tworzyć kolejne innowacyjne projekty przez następne lata.

Nowy Targ – strona wschodnia. źródło: https://fotopolska.eu