Innowacja w budowie dachu

Budynek Centrum Zarządzania Siecią we Wrocławiu, gdzie Miastoprojekt Wrocław świadczy usługi Inwestora Zastępczego dla TAURON Dystrybucja S.A. (o czym pisaliśmy tutaj), zlokalizowany jest w części miasta objętej ochroną konserwatorską, dlatego też, w części budynku, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich zaprojektowano dach stromy stanowiący nawiązanie wysokości i pochylenia do sąsiadujących budynków TAURON Dystrybucja oraz Poczty Polskiej po drugiej stronie ul. Sztabowej. Zaprojektowana została drewniana więźba dachowa o klasycznej konstrukcji płatwiowo-kleszczowej z drewna litego.

Więźba wykonywana jest przez specjalistyczną firmę, która większość elementów drewnianych przygotowała w wytwórni na wymiar – wraz z zacięciami, czopami i innymi zakończeniami do łączenia. Charakterystycznym dla przedmiotowej więźby jest fakt, że wszystkie łączenia wykonywane są bez połączeń gwoździowanych, bez stosowania blach węzłowych, a jedynie za pomocą trzpieni, zaciosów, wpustów i czopów. Jedynie murłata kotwiona jest do konstrukcji stropu nad ostatnią kondygnacją za pomocą wklejanych prętów gwintowanych (kotew). Całość pokryta będzie pełnym deskowaniem i blachą tytanowo-cynkową w kolorze grafitowym patynowanym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.