top of page
  • Zdjęcie autoraMiastoprojekt

Polski biznes na EXPO w Dubaju

Ruszyła Światowa Wystawa EXPO w Dubaju, z powodów pandemii przesunięta o rok.

Motywem przewodnim Expo 2020 jest hasło „Connecting minds, Creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.


Polski biznes na Bliskim Wschodzie promować będą m.in. marki i produkty znane na całym świecie, w tym CD Projekt, 4F czy fabryki porcelany w Bolesławcu i wiele innych. Polskiej ekspozycji towarzyszyć będzie program gospodarczy, program polityczno-dyplomatyczny, program promocji kultury, program promocji turystyki oraz programy regionalne. W myśl hasła Wystawy „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, w przygotowania Polski do udziału w EXPO Dubaj 2020 zaangażowanych jest kilkadziesiąt podmiotów publicznych oraz prywatnych. Filmik z ceremonii otwarcia polskiego pawilonu:W sumie we wszystkich działaniach organizowanych przez Polskę wokół Expo ma wziąć udział blisko 2,5 tys. firm (250 zaprezentuje się w samym pawilonie).


O POLSKIM PAWILONIE

Pięć różnych stref. Wciągająca opowieść o Polsce.


Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju przedstawia historię Polski w pięciu różnych rozdziałach — każdy przedstawiony w jednej z pięciu stref budynku. Możesz eksplorować te strefy jako serię doświadczeń, z których każde prowadzi do następnego.


Pawilon Polski to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo, z rzeźbą kinetyczną, która nawiązuje do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego. Przywołuje różnorodne globalne powiązania narodu, a także jego rolę jako wiodącego producenta towarów. Pawilon zajmuje powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych. Pracownia WXCA wraz ze szwajcarską pracownią Bellprat Partner odpowiada za projekt oraz koncepcję architektoniczno-tematyczną pawilonu i wystawy. Stworzyli niepowtarzalną, wciągającą i przenikającą się przestrzeń, zapraszającą do poznania polskiej przyrody, kultury i innowacyjnych technologii. Zamierza inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.


Narracja Pawilonu Polskiego zbudowana jest wokół przewodniej koncepcji udziału Polski w Expo 2020 Dubai: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Przedstawia historię Polski w pięciu różnych częściach, z których każda jest reprezentowana w jednej z pięciu stref budynku — które można badać jako serię doświadczeń. Ostateczna narracja wystawy, szczegółowa koncepcja i kluczowe doświadczenia powstały we współpracy studiów projektowych Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, co wzbogaciło wystawę o charakterystyczne, interaktywne doświadczenia (np. instalacja artystyczna Polish Table), przestrzenie immersyjne (np. pokój Krajobrazy Twórczości) i multimedialne opowiadanie.

Lokalne władze wyraziły chęć, aby Polski Pawilon po zakończeniu imprezy pozostał w Dubaju na stałe. Przypomnijmy, że konstrukcja jeszcze przed rozpoczęciem Expo 2020 została wyróżniona przez „The National” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jako jeden z 17 najlepszych pawilonów na Expo.

Pawilon Polski na EXPO w Dubaju stworzyli: Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk Projekt konstrukcji i instalacji: WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos Zdjęcia: PAIH

O EXPO

Wystawy światowe (w skrócie EXPO od ang. exposition) – cykliczne ekspozycje prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (ang. Great Exhibition) w Londynie w 1851.

Oprac. na podst. materiałów prasowych.

Kommentare


bottom of page